Zimbabwe'den Shona'lar

Shona, ataları bin yıl önce Güney Afrika’da büyük taş şehirler inşa eden insanlardır. Bugün dünyada 10 milyondan fazla Shona insanı yaşıyor. Büyük çoğunluğu Zimbabve’de yaşıyor ve büyük Shona popülasyonları da Güney Afrika, Botsvana, Zambiya ve Mozambik’te bulunuyor. Kabile dili aynı isme sahiptir ve Korekore, Zezuru, Manyika, Ndau ve Karanga dahil olmak üzere çeşitli lehçelere sahiptir. İşte bilmeniz gereken her şey.

Shona halkının dili Orta Afrika’nın Bantu dillerinden türetilmiştir ve bazı kelimeler esas olarak Doğu ve Orta Afrika’da konuşulan dil olan Svahili diline benzer.

Bu kabile tarafından inşa edildiğine inanılan Zimbabve’de birkaç antik taş duvar alanı var. Duvarlar, MS 11. ve 15. yüzyıllar arasında gelişen 800 hektarlık bir şehir olan Büyük Zimbabwe’nin fiziksel temelini oluşturur. UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak tanınan Büyük Zimbabve bir ticaret merkeziydi ve arkeologlar Çin’den çok uzak bir bölgede eserler buldular.

 

Kıtadaki birçok kabilenin yaptığı gibi, Shona halkı darı, sorgum ve mısır gibi tarım tahılları uyguluyor. Ayrıca tatlı patates ve yer fıstığı da tarıyorlar. Servetin sembolü olan ve esas olarak taslak gücü, süt ve gelin bedelini ödemek için kullanılan arka sığırlar olarak bilinirler.

Kültürel özelliklerin halen uygulandığı kırsal alanlarda, köy kümelenmiş sazdan çamur evlerinden oluşmaktadır. Basit bir çiftlik evinin genellikle dört kulübesi vardır: biri mutfak, biri ebeveyn yatak odası, biri ailenin erkek çocukları için kulübe, diğeri kızlar için. Genellikle aile tarafından tahıl ambarı olarak kullanılan küçük bir kulübe de vardır.

Bir köyün başına, şefi cevaplayan köy muhtarı başkanlık eder. Şef genellikle kendi yetkisi altında ondan fazla muhtarı vardır ve aynı zamanda hakim olarak da hareket eder.

Geleneksel olarak Shona halkı, ‘Vadzimu’ olarak bilinen ataları aracılığıyla ibadet ettikleri Mwari’ye (Tanrı) inanırlar. Sıradan insanların Tanrı ile doğrudan konuşmasının saygısız olduğuna inanırlar, bu nedenle atalardan geçerler.

“İnsanlar kendilerini İlahi Olan’la doğrudan konuşmaya veya onlarla etkileşime girmeye değmeyecek kadar düşük kabul ediyorlar. Ruhların arabuluculuğuna güveniyorlar ”diyor Zimbabve Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Takawira Kazembe.

 

Shona halkı Vadzimu’nun aileyi felaketlerden koruyan iyi ruhlar olduğuna inanıyor. Her aile soyunun ataları vardır ve bazen aile ruhları yatıştırmak için bira yapar. Yıl boyunca yapılan birkaç tören var, aralarında köy büyüklerinin kuraklığı önlemek için atalara hitap ettiği yağmur yapımı töreni var.

Shona halkı da    kötü bir ruha inanıyor. Bu ruhun ailede felaketlere neden olduğuna inanılıyor ve sadece atalar onu kaldırabiliyor. Eğer bir kişi evlenmek için uzun zaman alırsa, bu kişinin içinde bu kötü ruhun olduğuna inanırlar.

Buna ek olarak, Shona halkı, kabile ve ataları arasındaki ilişkiyi tasvir eden taş heykelleriyle bilinir.

 

Zimbabwe ‘yi daha çok merak ediyorsanız Linke tıklayın…